PUĽS pripraví v budúcom roku dva premiérové programy

05.11.2008 Prešov

Prešov 5. novembra (TASR) – Poddukelský umelecký ľudový súbor (PUĽS) v Prešove pripravuje dva nové premiérové programy, ktoré majú zásadným spôsobom obohatiť budúcoročný repertoár tohto profesionálneho telesa. O ...
\"Náš nový program, ktorý plánujeme uviesť v premiére 2. mája nesie pracovný názov Našej pani Melanke a bude venovaný dlhoročnej choreografke a umeleckej vedúcej súboru Melánii Nemcovej. Divákom chceme ponúknuť niečo nové, a preto sme sa rozhodli pre ľudové tanečné divadlo. V tejto súvislosti sme angažovali Andreja Kalinku, ktorý je známy predovšetkým ako autor scénickej hudby pre divadelné súbory, \" povedal Marušin. Druhú premiéru pod názvom Živý betlehem pripravuje PUĽS na december budúceho roka. Pred Vianocami ju uvedie na Veľkej scéne Divadla Jonáša Záborského (DJZ) v Prešove. Repertoár je veľmi oklieštený a súčasný program nezodpovedá možnostiam tohto profesionálneho telesa. Dôkazom toho je podľa Marušina aj skutočnosť, že súbor nepripravil premiéru od roku 2004. Hlavnou úlohou PUĽS-u je šírenie tradičného umenia Rusínov a Ukrajincov žijúcich na území východného Slovenska predovšetkým prostredníctvom vyššej umeleckej formy. V neposlednom rade má za úlohu reprezentovať kultúru regiónu v zahraničí. Keďže súbor je zájazdovým divadlom, ktoré vystupuje hlavne v menších mestách a obciach, bude musieť v najbližších mesiacoch uvažovať o vytvorení komornejších programov vhodných do kultúrnych stánkov v takomto prostredí.
Po odčlenení PUĽS-u od Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove v januári tohto roka sa vedenie zaoberalo predovšetkým doplnením súboru, ktorý bol personálne poddimenzovaný. Od začiatku roka sa podarilo prijať ďalších členov a dnes má spolu 52 zamestnancov. V speváckej skupine pôsobí 14 ľudí, v tanečnej 16, ľudová hudba má osem členov, zostatok tvorí technická zložka a administratívni pracovníci. V konečnej fáze má mať toto národnostné umelecké teleso financované Prešovským samosprávnym krajom 60 zamestnancov.
Nové vedenie, ktorému od mája tohto roku šéfuje Vladimír Marušin, si kladie za cieľ pripraviť mesačne okolo 25 predstavení na domácej scéne v prešovskom DJZ, ale predovšetkým počas zájazdov po východnom Slovensku. \"Odhadujem, že v budúcom roku budeme na činnosť potrebovať približne 13 miliónov Sk (431.520,95 eura). Nechceme však fungovať len z prostriedkov, ktoré nám poskytne zriaďovateľ. Som toho názoru, že prestavenia si na seba musia zarobiť. Preto sa budeme snažiť získať tri milióny korún (99.581,76 eur) práve z týchto vystúpení, \" dodal na margo financovania Marušin. Po odčlenení od DAD-u a následnej delimitácii majetku sa súbor presťahoval do novej budovy DJZ, ktoré má rovnakého zriaďovateľa. V tomto roku však museli za nové priestory platiť prenájom vo výške približne 1,3 milióna korún (43.152 eur). Napriek tomu je vedenie súboru s novými podmienkami spokojné a verí, že v priebehu budúceho roka sa podarí dospieť aj k vyriešeniu situácie ohľadom financovania prenájmu.
Poddukelský umelecký ľudový súbor vznikol v Prešove v roku 1955 a bol postavený na základoch existujúceho Ukrajinského národného súboru piesní a tancov, ktorý pôsobil v Medzilaborciach od roku 1953. Najväčšie úspechy zaznamenalo toto kultúrne zoskupenie počas pôsobenia choreografky a umeleckej šéfky Melánie Nemcovej v 60. rokoch minulého storočia, kedy súbor účinkoval viac ako tri mesiace v USA a jeho predstavenia videli diváci v takmer všetkých štátoch Európy. Počas celej jeho histórie v ňom bolo zamestnaných viac ako 500 profesionálnych pracovníkov, predovšetkým umelcov. Vyrástli tu významné osobnosti slovenského a rusínskeho folklóru, ako napríklad speváci Jozef Príhoda, Mária Mačošková, ale i tanečníci Jozef Semjan, Michal Bábela či Klára Ľaššová.
 

Vyberte región

mark